رئیس علوم پزشکی: کرونا در قم دوباره اوج گرفت

فرمانده سپاه قدس با اعضای جامعه مدرسین دیدار کرد

سردار قاآنی با شماری از مراجع و علما در قم دیدار کرد

با افزایش بیماران کرونایی، ظرفیت بیمارستان امیرالمومنین قم تکمیل شد

تعداد بستری‌های کرونایی قم به ‌۵۶۱ تَن افزایش یافت

حج مسیری برای همدردی، صلح و امنیت پایدار است

استفاده درست از حج، می‌تواند بسیاری از دشمنی‌ها را از بین ببرد

همه در مقابل اسلام و امت اسلامی مسئول هستیم

حج واقعی می‌تواند تمام گرفتاری‌های مسلمانان جهان را حل کند

مسئولان خواسته‌های به حق مردم خوزستان را عملی کنند

حج بدون برائت حج نیست

جشنواره تئاتر خیابانی افلاکیان در قم برگزار می‌شود

کد خبر: 7734 ||خبر استان قم | زمان انتشار: ۹:۱۳:۰۴ - جمعه ۷ خرداد ۱۴۰۰ | بدون نظر | |

جامعه مدرسین: رویکرد شورای نگهبان موجب تقویت مردم‌سالاری دینی است

به گزارش روز جمعه ایرنا، جامعه مدرسین در این بیانیه با امضای آیت الله سید هاشم حسینی بوشهری رئیس شورای عالی جامعه مدرسین، آمده است: یکی از نهادهای موثر و بی نظیر که وظیفه صیانت از ماهیتِ دینی نظام در عرصه قوانین را بر عهده دارد، شورای محترم نگهبان است.

بیانیه حاکیست: این نهاد انقلابی که متشکل از فقهایی صالح و مدبر، در کنار حقوقدانانی فرهیخته است، بار سنگین مسئولیت احراز صلاحیت‌ها را بر عهده گرفته و با تعهد و دقت، آبرو و اعتبار خود را وقف تحقق آرمان‌های انقلاب اسلامی می کند و تبلور این نقش آفرینی‌ها در احراز و تایید صلاحیت افرادی است که با قصد خدمت پای به عرصه نامزدی انتخابات می گذارند.

بیانیه می‌افزاید: انتظار مردم بصیر و انقلابی ما همیشه از شورای نگهبان، اقدامات قاطع در چارچوب قانون و وظایف آنها و سیاست‌های کلی انتخابات است، این توجه عمیق شورای نگهبان به معیارها و ملاک‌های قانونی و سیاست‌های کلی انتخابات زمینه ساز ترقی نظام اسلامی در پیشبرد مردم سالاری دینی و تحقق انتخاب درست به وسیله مردم است.

جامعه مدرسین حوزه علمیه قم، با تاکید بر این که لازم می داند نکاتی را در این رابطه با مردم آگاه و بصیر ایران اسلامی در میان بگذارد، افزوده است: در نظام جمهوری اسلامی ترکیب نهادهایی چون قوه مجریه، قوه قضاییه و مجلس در کنار مجموعه هایی دیگر همچون شورای نگهبان و مجمع تشخیص مصلحت نظام، ساختار اداره و مدیریت کشور را تشکیل داده است و ضربه زدن و تشویش افکار عمومی نسبت به این نهادها اقدامی ساختار شکنانه و دشمن شاد کن است، این مجموعه‌ها نباید مورد تضعیف قرار گیرند، زیرا تضعیف آنها به تضعیف نظام اسلامی می انجامد.

در ادامه بیانیه ضمن اشاره به دومین نکته آمده است: گرچه شورای محترم نگهبان در ایجاد زمینه های لازم برای مشارکت عموم مردم در انتخابات و فراهم کردن زمینه حضور افرادی مدیر و مدبر نقش مهمی دارد اما آنچه بیش از هرچیز باید از شورای نگهبان انتظار داشت عمل به مرّ قانون و توجه به رسالت اصلی اش می باشد، زیرا ایجاد شور و هیجان های انتخاباتی و افزایش مشارکت وظیفه مجموعه های دیگر نیز هست.

 در ادامه این بیانیه، موضوع وظیفه مردم، رسانه‌ها، احزاب، جریان‌ها و کاندیداها به‌عنوان سومین نکته مورد توجه قرار گرفته و تصریح شده است: ضمن رعایت اخلاق انتخاباتی و شئون اسلامی فضایی امید بخش و شور آفرین را ایجاد کنند تا مشارکتی حداکثری برای نظام مقدس جمهوری اسلامی رقم بخورد.

جامعه مدرسین همچنین در تبیین چهارمین نکته خود تاکید کرده است: نامزدهای محترم نیز نقد اصولی و علمی سیاست‌ها و برنامه‌های اجرایی را بدون سیاه نمایی پیگیری کنند و با ارائه برنامه‌ها به معرفی خود بپردازند، اخلاق مداری و تبیین آینده روشن انقلاب اسلامی نیز از جمله موضوعاتی است که مشارکت پر شور و رقابتی را ایجاد می کند.

در بیان پنجمین نکته نیز خاطرنشان شده است: ایجاد دو قطبی‌های کاذب بیش از آن که موج آفرین و مشارکت افزا باشد باعث ایجاد شکاف و تفرقه می شود، لازم است این نکته نیز مدنظر نامزدهای محترم باشد که اجرای عدالت، رسیدگی به معیشت مردم،شفافیت و مبارزه با فساد خواست حقیقی این مردم است که باید در مناظرات و دیگر برنامه ها، پاسخ به این خواست ملی مطرح و تبیین گردد.

در بخش دیگری از این بیانیه و با اشاره به ششمین نکنه یادآور شده است: با توجه به‌جایگاه قانونی شورای نگهبان در نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران و با در نظر گرفتن شرایط حساس کنونی جهان، انتظار است آنان که طی این روزها حملات و هجوم شدیدی علیه شورای نگهبان داشتند به خود آیند و با تکرار این حملات آب به آسیاب دشمنان انقلاب نریزند.

در خاتمه تصریح شده است: امید است همه ما با شناخت نقش و جایگاه تاریخی خود برای تحقق حضور حداکثری و انتخاب آگاهانه تلاش کنیم و بدانیم یک دولت انقلابی مقتدر و توانمند با یک انتخابات پرشور می تواند آرمان‌ها و مطالبات مردم را پیگیری کند و در مسیر تحقق آن گام بردارد. 

سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری به‌همراه ششمین دوره انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا و دومین انتخابات میان دوره ای پنجمین دوره مجلس خبرگان رهبری بیست و هشتم خردادماه برگزار می‌شود./

Adblock test (Why?)

استفاده از این مطلب با ذکر منبع بلامانع است

ارسال نظر


آخرین اخبار