پرچم گنبد حرم مطهر حضرت معصومه(ع) تعویض شد

رییس سازمان تبلیغات: انتخابات عرصه نقش‌آفرینی بانوان است

پرچم گنبد بارگاه ملکوتی کریمه اهل بیت(ع) تعویض شد

رییس علوم پزشکی: ۵۱ هزار دوز واکسن کرونا در قم تزریق شد

معاون داستان: شهربازی بوستان علوی قم رفع پلمب شد

راه برون رفت از مشکلات امروز مشارکت قوی و انتخاب صحیح است

تفاهم نامه همکاری محیط زیست و کانون پرورش فکری کودکان قم به امضا رسید

وزیر کشاورزی عراق به قم سفر کرد

۳۴ بیمار کرونایی در بخش ویژه مراکز درمانی قم تحت درمان هستند

۲۲ هزار تَن در برگزاری انتخابات ۱۴۰۰ در قم مشارکت دارند

هشدارهای برقی تبلیغات انتخاباتی در قم

میراث گرانبهای شهیدان را پاسداری کنیم

کد خبر: 7514 ||خبر استان قم | زمان انتشار: ۲۱:۰۴:۲۶ - یکشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۰ | بدون نظر | |

تاسیس شهرستان‌های جدید موجب تحولات زیربنایی در قم می‌شود

به گزارش عصر یکشنبه ایرنا از روابط عمومی استانداری قم، بهرام سرمست در جلسه‌ای با موضوع الحاق دو شهرستان به قم، بیان داشت: یکی از دغدغه های مسئولان قم، امروز با مصوبه هیئت دولت در خصوص ایجاد دو شهرستان و ارتقای ظرفیت استان به عنوان استانی که دارای سه شهرستان خواهد بود رفع شد.

استاندار قم افزود: با این مصوبه، قم از تک شهرستانی بودن خارج می‌شود که نتایج و فواید بسیاری به همراه خواهد داشت.

وی تصریح کرد: طبق مصوبه هیئت دولت، شهرستان کهک با دو بخش مرکزی و بخش فردو با مرکزیت شهر کهک و شهرستان جعفرآباد با دو بخش مرکزی و قاهان با مرکزیت شهر جعفریه تبدیل می‌شود.

سرمست بیان کرد: از ابتدای مسئولیت با توجه به سوابقی که بنده در معاونت سیاسی وزارت کشور و به عنوان مدیر کل سیاسی و انتخابات و تقسیمات کشوری در چند استان داشته‌ام، بحث تاسیس چند شهرستان جدید را در دستور کار قرار دادم.

وی عنوان کرد: قم در شرایط خاص با عنایت ویژه رهبری در سال ۱۳۷۵ به عنوان استان مستقل شناخته شد، ولی جا داشت این زنجیره تقسیمات کشوری تکمیل شود، هر چند پیگیری هایی در این مورد صورت گرفت اما در طول ۲۵ سال گذشته در جریان این سوابق بودیم و پیگیری‌ها در ادوار گذشته منجر به نتیجه نشده بود.

استاندار قم خاطرنشان کرد: در گذشته پیگیری ها مبتنی بر رویکرد برون استانی بود و فعالیت هایی انجام شده بود تا از استان های دیگر شهرستان‌هایی را به قم ملحق کنند و قم از وضعیت تک شهرستانی خارج شود.

وی در این باره گفت: با احترام به این تلاش ها با توجه به شناختی که از تقسیمات کشوری و ظرفیت های بالقوه استان داشتیم به این نتیجه رسیدیم که باید از ظرفیت های درونی استان استفاده کنیم و رویکرد درون استانی را در دستور مطالعه قرار دادیم.

سرمست افزود: براین اساس به معاونت سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری به عنوان یک ماموریت ویژه تکلیف کردیم با استفاده از مطالعات تخصصی و کارشناسی با صاحب نظران و اساتید دانشگاهی و در تعامل با دفتر تقسیمات کشوری وزارت کشور موضوع را مورد بررسی قرار دهند که در این باره مطالعاتی انجام و پیشنهادات مرتبط و گزینه های مختلفی در مطالعات جامع مطرح شد.

وی تصریح کرد: طبق این مطالعات نیز، از کارشناسان تقسیمات کشوری به استان آمدند و با ماموریتی که به تیم کارشناسی داده شد در بازدیدهای استانی این پشنهادات مورد ارزیابی قرار گرفت و اصلاحاتی انجام و در نهایت با امضای وزیر کشور به هیئت دولت منعکس شد.

استاندار قم بیان کرد: جا دارد تشکر ویژه از وزیر کشور و معاون سیاسی ایشان داشته باشیم که اگر عنایت ویژه‌شان نبود این ویژگی ها به این سادگی موفق به جلب نظر مجموعه و تیم کارشناسی نمی‌شد، با عنایت به استان و به عنوان ماموریتی که در قبول مسئولیت این موضوع برای خودم تعریف کرده بودم این موافقت صورت گرفت و به هیئت دولت منعکس شد و دولت در کمسیون سیاسی و اجتماعی این موضوع را تصویب کرد و در دستور کار جلسه ۱۵ اردیبهشت در هیئت دولت قرار گرفت.

وی بیان داشت: در نهایت این دستور تایید شد و از طرف دکتر جهانگیری معاون اول ریاست جمهوری ابلاغ شد و براساس ان سه شهرستان قم کهک و جعفریه را داریم که با استقرار فرمانداری های جدید، ساختار جدید اجرایی می‌شود.

سرمست با تبریک به مردم شریف قم در خصوص این مصوبه عنوان کرد: همراهی و همدلی در استان جای تقدیر دارد، این آرامش و امنیت و همدلی میان بزرگان و علما و عقلای قم فرصت بی‌نظیری را فراهم کرده است.

استاندار قم افزود: این مصوبه در واقع جایگاه و ظرفیت های داخلی استان را ارتقا می‌دهد بدون اینکه درگیر تنش‌هایی با استان‌های همجوار شویم.

وی تصریح کرد: در رابطه با بودجه و اعتبارات استانی که به عنوان دغدغه‌های استان بود و قم به دلیل تک شهرستانی بودن در رتبه ی سی و یکم به شمار می‌رفت، اما در حال حاضر سه شهرستان داریم و این دستاورد معیاری در محاسبات و تخصیص اعتبارات می‌شود.

سرمست اظهار کرد: متاسفانه فرصت بودجه ۱۴۰۰ را از دست دادیم و بنا به دلایلی مصوبه بعد از بودجه ابلاغ شد، اما همچنان مصوبه با ارزشی برای سال ۱۴۰۱ در بودجه است و کمیته‌هایی تشکیل داده‌ایم تا پیش بینی لازم را برای سال آینده دشته باشیم و از ظرفیت بودجه شناور در ۱۴۰۰ نیز استفاده می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: از بزرگان و معتمدین این دو شهرستان تقاضای همراهی برای استقرار دو فرمانداری با دو بخش جدید داریم و معاونت سیاسی استانداری ماموریت دارد این کمیته‌ها را تشکیل دهد و ما نیز در سطح ملی مسائل را پیگیری می‌کنیم.

استاندار قم عنوان کرد: بنده نیز پیگیر تاسیس شهرستان سوم هستم و طرح مطالعاتی از ترکیب دو بخش خلجستان و سلفچگان در دست مطالعه و پیگیری است و این شهرستان نیز با گذراندن مراحل قانونی و کارشناسی به هیئت دولت منعکس می‌شود.

وی گفت: از آثار مصوبه تاسیس دو شهرستان به قم، گسترش تحولات زیربنایی و اساسی است و این اقدام جزء کارهای مهم و به یادماندنی در سطح استان و باقی الصالحات است و در ارتباط با توسعه متوازن استان کمک می‌کند همچنین از مهاجرت بی رویه‌ای که گسترش حاشیه نشیتی در قم را در پی‌داشته است نیز می‌کاهد.

سرمست با بیان اینکه مهاجرت معلکوس را با توسعه شهرهای اقماری در دستور کار داریم، گفت: با تاسیس شهر کهک و جعفریه بار مسئولیت سنگین فرمانداری قم کم می‌شود و به لحاظ جمعیت تحت پوشش فرمانداری قم، به سبک سازی سازی کمک می‌کند.

وی تاکید کرد: توسعه پایدار و ماندگار روستاها و شهرهای اقماری و توسعه متوازن در استان و شاکله و ساختار اصولی با اجرا این طرح تحقق می‌یابد و قم به معنای واقعی، استان می‌شود و فرآیند تکاملی را می‌پیماید.

Adblock test (Why?)

استفاده از این مطلب با ذکر منبع بلامانع است

ارسال نظر


آخرین اخبار