قتل مردم افغانستان و فلسطین، نشانه عمق کینه استکبار با مسلمانان است

همایش حمایت از نهضت مقاومت در قم برگزار می‌شود

توزیع ۱۰ میلیارد ریال بسته معیشتی توسط مراکز افق امامزادگان قم

کرونا جان چهار تَن دیگر را در قم گرفت

اختتامیه محافل قرآنی ربیع القرآن در قم برگزار شد

دو حادثه رانندگی در قم هشت تَن مصدوم برجای گذاشت

فوتی‌های کرونایی در قم کاهش یافت

شتاب تحولات حوزه سلامت قم

رئیس علوم پزشکی: ۱۰ بیمار کرونایی در قم جان باختند

رئیس علوم پزشکی: ۱۰ بیمار کرونایی در قم جان باختند

آیین یادبود شهدای حادثه تروریستی کابل در دانشگاه قم برگزار شد

آیین یادبود شهدای حادثه تروریستی کابل در دانشگاه قم برگزار شد

کد خبر: 7238 ||خبر استان قم | زمان انتشار: ۱۹:۱۲:۴۳ - پنجشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۰ | بدون نظر | |

خط‌آهن سراسری به منطقه ویژه اقتصادی سلفچگان قم متصل شود

سیدمهدی علیزاده طباطبایی عصر  پنجشنبه دربازدید جمعی از مسئولان  ملی و استانی از منطقه ویژه اقتصادی سلفچگان قم، افزود: اتصال سرچشمه‌های حمل کالا به منطقه ویژه اقتصادی سلفچگان یکی از نیازهای حیاتی این منطقه است که برای پیشرفت این طرح در حال اجرا باید پیگیری های استانی بیشتر شود.

وی گفت: سال ۹۹، ۳۵ میلیارد تومان برای اتصال منطقه ویژه اقتصادی سلفچگان به خط آهن اختصاص یافته بود که این اعتبار بصورت کامل جذب شد.

وی ادامه داد: در بودجه سال ۱۴۰۰ نیز ۷۵ میلیارد تومان برای تکمیل طرح اتصال راه آهن ملی به منطقه ویژه اقتصادی سلفچگان در نظر گرفته شده است.

طباطبایی در ادامه اظهار داشت: تدوین طرح جامع منطقه ویژه اقتصادی سلفچگان قم در صورتی که طی روزهای آینده به تصویب برسد می‌تواند رفع مشکلات پیش روی این منطقه را در یک فرآیند بهتری دنبال کند.

به گفته مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی سلفچگان، در سامانه جامع گمرکی کشور مبحث مناطق ویژه و آزاد به درستی توجه نشده است و قانون مناطق ویژه و آزاد در سامانه جامع گمرکی پیش بینی نشده‌است.

وی ادامه داد: از آنجایی که برخی کالاهای مشابه ساخت داخل اولا از کیفیت لازم برخودار نیست و پاسخگوی نیازهای کشور نیست باید تسهیلات بیشتری در واردات کالاهای خارجی به خرج دهد.

مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی سلفچگان ادامه داد: برخی واحدهای تولید نهاده‌های دامی در منطقه ویژه اقتصادی سلفچگان از استانداردهای لازم برخوردار هستند اما همکاری لازم برای توزیع تولیدات آنها به بازار مصرف وجود ندارد.

منطقه ویژه اقتصادی سلفچگان در ۵۰ کیلومتری قم در زمینی به مساحت ۲۰۰۰ هکتار در سال ۱۳۷۶ به تصویب هیات وزیران رسید.
این منطقه به‌عنوان مهم‌ترین و نزدیک‌ترین منطقه ویژه اقتصادی به مرکز سیاسی - اقتصادی کشور، واقع در مسیر جاده ابریشم، راه‌آهن سراسری و بزرگراه‌های اصلی شمال - جنوب و شرق - غرب ایران بوده و جهت برقراری ارتباط با اروپا، کشورهای آسیای میانه و خلیج‌فارس به‌منظور تولید، صادرات و ترانزیت کالا، موقعیتی ممتاز داشته و قادر است نقش تعیین‌کننده‌ای در اقتصاد کلان منطقه و کشور ایفا نماید.
هم‌اکنون ۱۲۲ واحد تولیدی و تجاری در این منطقه فعالیت می‌کند که این رقم نمایان گر فعالیت ۸۷ درصد واحدهای دارای پروانه بهره‌برداری منطقه است.

از میان این ۱۲۲ واحد ۱۰۰ واحد درزمینهٔ فعالیت‌های تولیدی و ۲۲ واحد نیز درزمینهٔ فعالیت‌های تجاری و خدماتی مشغول کار است.
بخش سلفچگان یکی از بخش‌های پنج‌گانه استان قم است که در فاصله ۴۰ کیلومتری شهر قم قرار دارد.

Let's block ads! (Why?)

استفاده از این مطلب با ذکر منبع بلامانع است

ارسال نظر


آخرین اخبار