افزایش ۵.۵ درصدی پیک مصرف برق در قم

دیدار فرماندهان پدافند هوایی با ۱۶ خانواده شهید ارتش در قم

گزارش تصویری/ سلام بر محرم

کتاب «وقتی بابا رئیس بود» در قم رونمایی شد

ویژه برنامه‌های حرم حضرت معصومه (س) در دهه اول محرم

قم رخت سیاه بر تن می‌کند

برگزاری هشت اجلاسیه در کنگره ملی شهدای استان قم

مراسم روز خبرنگار در قم برگزار شد

عکس/ آرامگاه شهدا گمنام در کوه خضر نبی

نخستین سوگواره «اشک کاظمی» برگزار می شود

ارائه خدمات مرجع مجازی در ۲۴ کتابخانه های عمومی استان قم

میزهای خدمت دستگاه های اجرایی قم در نمازجمعه

کد خبر: 9158 ||خبر استان قم | زمان انتشار: 13:48:03 - یکشنبه 12 دی 1400 | بدون نظر | |

شرح رساله المشاعر ملاصدرا به چاپ سوم رسید

چاپ سوم کتاب «شرح رساله المشاعر ملاصدرا» اثر ملامحمدجعفر لاهیجی و تصحیح و تحقیق سید جلال الدین آشتیانی به همت مؤسسه بوستان کتاب منتشر شد.

به گزارش خبر استان قم، چاپ سوم کتاب «شرح رساله المشاعر ملاصدرا» اثر ملامحمدجعفر لاهیجی و تصحیح و تحقیق سید جلال الدین آشتیانی به همت مؤسسه بوستان کتاب در ۷۴۸ صفحه منتشر شد.

در میان ده ها اثر ارزنده صدرالمتألهین رساله المشاعر – علی رغم حجم اندک خود – جایگاهی بس رفیع و وسیع دارد، در این کتاب صدرالمتألهین امّهات ابتکارات و نوآوری های خود را، که همه اثار و لوازم سه مسأله «وحدت وجود»، «اصالت وجود» و «تشکیک وجود» مورد اشاره است، به بحث گذارده است.

کتاب «مشاعر» را فیلسوفان و دانشوران چندی شرح کرده اند، اما کامل ترین آنها شرح حکیم ملامحمدجعفر لاهیجی است. این شرح را سید جلال الدین آشتیانی تصحیح کرده و ضمن آن، شرح ها و نکته های ارزشمندی آورده است. 

این کتاب، نوعی نقد اندیشه های شیخ احمد احسائی بنیانگذار مکتب شیخیه و کشفیه یا پایین سری است. شرح رساله محمدمحمدجعفر لنگرودی (لاهیجی) از تبحّر مؤلف در فلسفه و عرفان حکایت داشته و تعلیقات سید جلال الدین آشتیانی بر آن افزوده است. ولی افزون بر تحقیقات فراوان فلسفی استاد آشتیبانی در پاورقی های این کتاب، مقدمه سودمند ایشان در بیان تاریخ فلسفه در چند قرن پس از ملاصدرا، که بسیار تاریک و مبهم است و کمتر در مورد آن کار و تحقیق شده، شاید ارزشی برابر با اصل کتاب داشته باشد. 

شارح این اثر در مقدمه آورده است: این شرح را برای آن گفتم که طلاب به اهمیت فلسفه ملاصدرا پی ببرند و برای خواندن تحصیل حکمت متعالیه به خواندن چند ورق شرح منظومه و فراگرفتن یک مشت الفاظ مهمول و عبارات مشعشع بسنده نکنند. 

شایان ذکر بوده این اثر به زبان عربی نگاشته شده است. 

علاقه مندان جهت خرید اینترنتی این کتاب می توانند به نشانی اینترنتی www.bustaneketab.ir مراجعه نمایند. 

استفاده از این مطلب با ذکر منبع بلامانع است

ارسال نظر


آخرین اخبار
Translate »