اجر شما همانند اجر شهدا می باشد

واکسیناسیون حداکثری و رعایت دستورالعمل های بهداشتی لازمه بازگشایی مدارس قم

مراسم بزرگداشت علامه حسن‌زاده آملی به صورت مجازی در قم برگزار می‌شود

رونق و توسعه شهر در کنار بخش خصوصی نقش مستقیی در جذب سرمایه گذار دارد

معرفی قم به قمی ها درقالب تورهای قم شناسی

فیلم/اردوی فرهنگی ورزشی بسیجیان

نشست صمیمانه اعضا کتابخانه عمومی امام علی (ع) با نویسنده کتاب های کودک و نوجوان

پیگیری مشکلات جامعه کارگری استان

گزارش تصویری/افتتاح کتابخانه عمومی حضرت ولی عصر (عج) روستای مبارک آباد قم

پیام تبریک استاندار قم به مناسبت روز آتش نشانی و ایمنی

پیام شهردار قم به مناسبت هفته دفاع مقدس

۵۲ دستگاه اتوبوس نو در ناوگان حمل و نقل عمومی شهر قم

کد خبر: 8418 ||خبر استان قم | زمان انتشار: ۲۱:۰۶:۱۰ - یکشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۰ | بدون نظر | |

جامعه مدرسین نسبت به ایجاد جنگ مذهبی در افغانستان هشدار داد

به گزارش روز یکشنبه ایرنا، در بیانیه جامعه مدرسین آمده است: جامعه مدرسین حوزه علمیه قم از منظر اهتمام به امور مسلمین و انجام وظیفه شرعی با حساسیت ویژه تحولات جاری در افغانستان را پیگیری می کند، نگرانی‌های مشفقانه دلسوزان و بزرگان به ویژه مراجع عظام تقلید را ارج می‌نهد و بر نکاتی که در ذیل می آیدتاکید دارد.

این نهاد حوزوی آورده است:  مکر، فریب، شیطنت، تجاوز و اشغالگری آمریکای جنایتکار و همراهی ایادی و گروه های وابسته و نوکران خودفروخته آن، ریشه همه جنایت ها، شرارت ها، ناامنی‌ها، عقب ماندگی ها، مشکلات و بحران های افغانستان مظلوم است.

این بیانیه حاکی است: مقاومت ملت دلاور افغانستان پس از بیست سال اشغالگری، آمریکا را وادار به عقب نشینی، پایان اشغال و خروج مفتضحانه و ذلیلانه و تحقیرآمیز از افغانستان نمود. این شکست تاریخی، فتح و ظفری شکوهمند برای همه ملت های مقاوم منطقه و ملت عزیز افغانستان است.

جامعه مدرسین حوزه علمیه قم اضافه کرده است: آمریکا که در حال خروج نظامی از افغانستان است، در پس پرده به دنبال گسترش افراط‌گرایی و ایجاد جنگ فرقه ای و مذهبی و بروز ناامنی و بی ثباتی داخلی در افغانستان است. اکنون آمریکا سعی دارد با کارشکنی در روندهای مختلف مذاکرات و گفت‌وگوهای بین الافغانی از جمله روند مذاکرات افغانی– افغانی تهران، تلاش ها برای برقراری صلح پایدار در افغانستان را به سمت ناکامی ببرد و فضا را برای ادامه حضور خود از طرق دیگر در افغانستان مهیا و نقشه های شوم خود علیه ملت های مظلوم مسلمان به ویژه ملت مظلوم افغانستان را اجرایی کند.

در ادامه این بیانه آمده است: همان‌طور که مقام معظم رهبری در پیام مهم چند روز گذشته خود به مناسبت مراسم حج اشاره فرمودند، مردم افغانستان باید مراقب شیطنت و جنگ نرم آمریکا بوده و برای مقابله با این شیطان بزرگ آماده باشند.

جامعه مدرسین حوزه علمیه قم در ادامه این بیانیه افزوده است: لازم است تمام طرف های افغانستانی در تصمیمات خود بر پایه عدالت و انصاف در حق همه افغانستانی ها و با عنایت به تنوع قومی و مذهبی این کشور برخورد نموده و حق عموم مردم اعم از زن، مرد و کودک و جوان در این تصمیمات لحاظ گردد. همچنین به این موضوع توجه داشته باشند که سعادت آن‌ها در عدم دخالت خارجی ها از جمله آمریکایی ها در روند مذاکرات داخلی آن‌هاست و هرگونه دخالت آمریکایی ها سرنوشتی شوم و تاریک برای مردم مظلوم افغانستان رقم خواهد زد.

بیانیه در ادامه آورده است: بهترین مسیر برای مذاکرات بین الافغانی، قرار دادن قطار این مذاکرات بر ریل اصول و ارزش های اسلامی و بر پایه عقلانیت، حکمت، اخلاق، عدالت، مدنیت؛ مصلحت، عزت و وفای به عهد است و ضمانت اجرایی آن می‌تواند قانون اساسی همه پذیر آینده این کشور باشد.

جامعه مدرسین حوزه علمیه قم تاکید کرده است: همه مردم افغانستان، رهبران سیاسی این کشور و گروه طالبان باید به این نکته توجه داشته باشند که رفتن به سوی جنگ مذهبی، فتنه جدید جبهه استکبار جهانی، صهیونیسم بین‌المللی و ایادی دست‌نشانده آن‌ها است و همه‌ اطراف باید با نگاه راهبردی به مساله تقریب بین مذاهب اسلامی و احساس مسئولیت برای پیوند میان مسلمانان افغانستان، مبارزه مشترک و متحد با جریان های تکفیری، افراطی و تفرقه انگیز با حفظ روابط مسالمت آمیز با کشورهای همسایه را در دستور کار خود قرار دهند.

در پایان بیانیه آمده است: از خداوند متعال امنیت، آسایش، استقلال، آزادی، صلح پایدار، پیشرفت، عدالت، عزت و پیروزی همراه با اتحاد را برای امت اسلامی و ملت مسلمان افغانستان مسألت می نماییم.

گفتنی است: پس از توافق فوریه ۲۰۲۰ آمریکا و طالبان (بهمن / اسفندماه ۹۹) و امضای «توافقنامه صلح» بین دو طرف، روند خروج نظامیان آمریکایی و متحدان این کشور از افغانستان شروع شد.  
همزمان با خروج نیروهای آمریکایی، شبه‌نظامیان گروه طالبان نیز به حملات خود افزوده و در هفته‌های گذشته مناطق وسیعی از افغانستان را به کنترل خود در آورده‌اند./

Adblock test (Why?)

استفاده از این مطلب با ذکر منبع بلامانع است

ارسال نظر


آخرین اخبار
Translate »